Peníze na byt

Osobní nebo družstevní vlastnictví? Trochu jiný pohled 1

 

O osobním nebo družstevním vlastnictví nemovitostí, o rozdílech, výhodách a nevýhodách osobního nebo družstevního vlastnictví toho již bylo napsáno dost. A v běžném povědomí lidí je kdesi v hloubi duše a mysli zafixován názor, že osobní vlastnictví je jaksi lepší, hodnotnější, že nemovitost je prostě „moje“, mé jméno je zapsáno přímo v katastru nemovitostí, že na ten majetek mám „papír“ a je to tedy něco víc.
Nebudu v tomto článku rozepisovat obecně známé výhody a nevýhody obou vlastnických způsobů. Fakt, že družstevní byty jsou o cca 10% levnější než byty v osobním vlastnictví při jinak stejných parametrech toto tvrzení jen potvrzují.

Pojďme se však podívat na celou problematiku poněkud jinak, z jiného úhlu. A možná objevíme i některé na první pohled skryté možnosti, které ono někdy poněkud přehlížené družstevní vlastnictví umožňuje.

 

Družstevní vlastnictví, peníze na byt

Tak teď už si byt nepořídím –
100% úvěry již banky nedávají a přísněji posuzují i bonitu zájemců o hypotéku. To asi ve svém nebudu bydlet nikdy.

 

Ano, banky již nepůjčují tak snadno jako dříve, ale nemusí být všem nadějím konec. A jednou z možností je právě ono družstevní vlastnictví.

 

Nejdříve si v rychlosti zopakujme základní princip družstevního vlastnictví nemovitosti: vlastníkem nemovitosti je družstvo, člen družstva je majitelem družstevního podílu, družstevní podíl je spojen s právem na nájem konkrétního bytu.

Čili řečeno obráceně:

  • družstevní podíl je vždy spojen s právem na nájem a tím i užívání konkrétního bytu
  • člen družstva je vždy majitelem konkrétního družstevního podílu
  • majitelem nemovitosti (tedy celého domu) je družstvo

 

 Družstevní vlastnictví - panelák

Jestliže je družstvo majitelem domu (tedy nemovitosti), tak i družstvo je eventuelním dlužníkem vůči bance v případě, že nemovitost je financována hypotečním úvěrem. Takže zájemce o byt, tedy budoucí družstevník do styku s hypoteční bankou vůbec nepřijde.

A to je možnost právě pro ty, kteří by s úvěrem mohli mít problém. Samozřejmě,  že svůj byt si nakonec musí každý stejně zaplatit sám, ale platí ho formou nájmu družstvu, s bankou tedy vůbec nejedná a tedy ani nemusí splňovat její podmínky. A družstevní byty se už zase staví. Ono je to totiž pro určitou klientelu opravdu výhodné.

 

Družstevní vlastnictví nový bytV realitní inzerci se občas vyskytne inzerát na družstevní byt s extrémně nízkou cenou, u kterého bývá v textu uvedena tzv. anuita. Tedy částka, která ještě nebyla u daného družstevního podílu splacena a kterou bude nový majitel v nájmu dál splácet. A to je právě ten způsob, jak lze získat byt bez toho, že má zájemce k dispozici celou potřebnou finanční částku a nemůže nebo nechce využít bankovního úvěru.
Je to jedna z mála možností, jak si mohou pořídit byt lidé s menším příjmem a nebo lidé ve vyšším věku, kteří jsou pro banky již neperspektivní.

 

Ještě jedna poznámka:
Družstevní vlastnictví bylo u nás před r. 1989 zcela běžnou a oblíbenou formou vlastnictví. V tomto období u vlastnictví bytů v nových domech (tehdy téměř výhradně pouze v panelácích) existovaly v podstatě jen dvě možnosti. Buďto forma družstevního vlastnictví, o kterém je tento celý článek a nebo forma bytů státních, tedy bytů v domech, které byly ve vlastnictví státních úřadů nebo podniků. A tyto úřady (podniky) byty tzv. „přidělovaly“, tedy vlastně pronajímaly žadatelům nebo u těch podniků svým zaměstnancům. Většina těchto bytů byla v dalším období zprivatizována, v lepším případě do vlastnictví dosavadních obyvatelů, v případě horším do vlastnictví dalším osobám (se všemi někdy negativními důsledky na obyvatele těchto bytů – viz. např. kauza byty OKD, ČEZ atd).
Takže lidé, kterým byl původně byt „přidělen“ se najednou za výhodných podmínek stali majiteli. A zde někde vidím počátek a základ pocitu, že když jsem „majitelem“, tak mám něco víc. Já tento pohled nesdílím. Ale to je jen můj osobní názor. Každopádně v zahraničí byly a jsou různé formy společného vlastnictví stále oblíbeny.

Leave A Response

* Denotes Required Field