Informace, rady a návody pro úspěšný prodej nemovitostí

Jak prodat nemovitost úspěšně a bez rizika?

Vstupte zdarma do realitního videokurzu:

7 kroků při prodeji nemovitosti

7 chyb, které za Vás již udělali jiní

Dnes už se po létech praxe na realitním trhu orientuji dobře a prodej nemovitostí mi nedělá problém. Ale nebylo tomu tak vždy.

Jak se z projektanta stal videorealiťák

Jako dlouholetému a zkušenému zaměstnanci velké průmyslové firmy mi život běžel svým poklidným tempem, v zaměstnání sice nic moc, ale byla tam celkem pohoda a vše šlo tak nějak...

...jak kdysi padlo v oblíbeném filmu: „projektantskej chleba je sice málo namazanej, ale jistej“.

Jenže okolnosti ve firmě způsobily, že život najednou začal běžet rychlostí nevídanou a na konci tohoto závodu jsem stál bez jistot i bez zaměstnání...

... bylo mi přes padesát a já jsem si říkal: „stojíš na konci nebo na začátku?“...

Začít s živností po padesátce?

No to se snad nedělá. Jenže s otevřenou náručí na mě nikde nečekali. Celý profesní život jsem věnoval projekci a výstavbě, tak proč nezkusit druhou stranu - prodej už postaveného?

A od přátel jsem tehdy občas slyšel: dobrý, zkus to. Ale taky: pozor, realitky šidí, to nebude pro tebe. No uvidíme.

Takže s chutí do toho, půl je hotovo

Začátky žádná sláva. Zázemí velké realitní kanceláře sice dávalo pocit jakési jistoty, ale obchodům to nijak moc nepomáhalo. Snažil jsem se prezentovat svěřené nemovitosti co nejlépe, popisem i fotografiemi, ale všechny informace do těch fotek prostě vložit nelze. A málo platné, z tmavého bytu světlý neudělám, úzká dlouhá místnost je prostě „nudle“ a když je před barákem plno aut, tak  tam už  další auto nezaparkuje.

A já při prohlídkách se zájemci o bydlení slýchával větu, která mě už pomalu začínala strašit:

No jo, ale my jsme si mysleli, že...    

...byt je světlejší...

...místnosti větší...

...parkovat před domem se dá...

Takže to chtělo něco změnit. Prodávané byty a domy to evidentně nebudou. Takže změnu budu muset udělat já. Na sobě.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí - ale taky ničeho nedosáhne

Co takhle využít dovednosti z mých předchozích zaměstnání? Jako je přesnost, pečlivost, odpovědnost?  Namalovat plánek bytu nebo domu podle skutečnosti pro mě nijak obtížné není a zájemci o bydlení budou mít jasnou představu o tom, co se vlastně nabízí. Takže nebudou chodit ti, kteří vlastně hledají něco jiného, ale naopak se o nabízenou nemovitost budou zajímat ti, kterým daná dispozice vyhovuje.

A co takhle zkusit natočit videoprohlídku. Nejlepší makléři to už dělají, tak se o to mohu pokusit taky.

Předsevzetí možná trochu odvážná, ale co, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Chtělo to sice nemálo prostředků vložit do vybavení a ještě více do vlastního úsilí, ale stalo se.

A výsledek ?

Povedlo se. Dnes chodí na prohlídky zájemci, kteří jsou o prodávané nemovitosti dobře informováni a já slýchávám větu, která mě více než těší:

No, my máme pocit, jako bychom tady už někdy byli...

Prohlídky najednou nejsou o tom, co všechno v bytě chybí, ale naopak o tom, kde to očekávané v bytě je a jak to vypadá. A neodcházejí zklamaní zájemci hledající něco jiného, ale zájemci zvažující koupi. Je to sice způsob poněkud pracnější, ale je to způsob účinný a i pro mě velmi uspokojující. A můj poslední krok, tedy přechod na  činnost samostatného realitního zprostředkovatele, byl jen logickým naplněním mé základní vize:

...nechci být jedním z mnoha, chci být jedním z mála...

Od přátel teď někdy slýchávám: teď už to znáš z obou stran, tak jak je to s těmi realitkami - šidí nebo nešidí ? Po letech zkušeností mohu říct: realitky nešidí, ale jako v každém jiném oboru i v realitách jsou lidé, kteří svou prácí dělají způsobem „pravým“ a ti, kteří tím „druhým“.

Moje životní krédo

Člověk by neměl planě mudrovat nad špatnostmi světa, ale začít sám u sebe. Vždy jsem se snažil lidem pomáhat a těm „druhým“ cestám se vyhnout. A tak je tomu i teď. Já si ve svých letech už uvědomuji, že vše má svůj konec. I ta naše pouť pozemská. A jestli na tom konci bude nějaké „závěrečné hodnocení“, tak já tam chci předstupovat s klidem. A na tom již nic měnit nehodlám.

Napsali mi

Dobrý den pane Mrázku,

teď, když máme prodej nemovitosti úspěšně za sebou, bych Vám ráda poděkovala za Váš profesionální přístup a pečlivost, vstřícné a lidské jednání a také trpělivost, když jsme si „poněkud“ vymýšleli.

Naskytne-li se v budoucnu příležitost, buďte ujištěn, že Vás ráda doporučím komukoliv ze svých známých a přátel.

Přeji mnoho ještě takto úspěšných prodejů a spokojených zákazníků. S pozdravem,

Daniela Requette, Praha

Jak to zařídit aby mě neokradli?

Jak prodat nemovitost úspěšně a bez rizika?

Vstupte zdarma do realitního videokurzu:

7 kroků při prodeji nemovitosti

7 chyb, které za Vás již udělali jiní

Potřebujete poradit?

Napište mi nebo zavolejte. Jsem zde pro Vás.

e-mail:    mrazek@realitnipodpora.cz          tel:   603 783 713

Copyright © 2018 - Ing. Jaroslav Mrázek